Az termszetes, ha a gyermek beteg lesz, a szl aggdik rte, de ezen kvl mg sok mindent tehet is, hogy segtsen a kicsinek, illetve hogy az orvos munkjt, dntst megknnytse. Ebben jelents szerepe van annak, ha pontosan megfigyeli, megjegyzi, mikor, mi trtnt a gyermekkel.
Aki kzssgbe jr, annl az vodban, iskolban trtntekrl is j, ha tud s beszmol az orvosnak. Hiszen nem mindegy, hogy csak a mi gyereknk hny, esetleg hasmense van, vagy minden gyermeknek. Azt is rdemes tudni, hogy mikor lett brnyhimls a gyermek bartja, s hogy neki volt-e mr ilyen gyermekbetegsge. Netn kapott-e ellene vdoltst?
Amikor lzas a gyermek, mrjk meg a testhmrsklett. Ha az nem haladja meg a 38 fokot, akkor csak hemelkedsrl beszlnk s elegend, ha kicsit tbb folyadkot adunk neki inni, lefrdetjk, gyba tesszk. Nem kell azonban tlsgosan betakargatni, mert akkor nem tudja a felesleges hjt leadni - betakarva olyan, mintha a beteget „kidunsztolnnk”. Ilyen esetben nem is kell mindig azonnal orvost hvni, mert elfordul, hogy csak egyszer van kisebb lzkiugrsa, ami megsznik s nem ismtldik. Ha azonban valami ms figyelmeztet tnet is trsul a lzhoz, akkor vigyk mihamarabb orvoshoz. Ilyen a megllthatatlan hnys, hasmens, fejfjs, kitsek megjelense, hasfjs, khgs, fullads, eszmletveszts, vagy grcs jelentkezse. Az orvost tjkoztatni kell, hogy mikor kezddtek a tnetek, hnyszor hnyt a beteg, esetleg klendezett, vagy nagy sugrban jtt vissza minden, amit megevett.
Hasmenskor fontos megfigyelni, hogy hny alkalommal, milyen llag s szn szkletet rtett a gyermek. A vres, vagy teljesen fehr szn szklet azonnali orvosi elltst ignyel. Ha tudunk, vigynk kis mintt is ezekbl az orvosnak megmutatni. Esetleg azt mg vizsglatra is el lehet kldeni s nem kell jabb szkletre vrni. Enyhbb hasmens otthon is kezelhet. Lnyeges, hogy a gyermek sok folyadkot igyon s legyen vizelete. Ilyenkor a megszokottnl legalbb fl-egy literrel tbbet kell adni tebl vagy vzbl. Ha a hnysok miatt nem tudjuk itatni, vagy vizelete 12 rnl hosszabb ideig nincs, a betegnek felttlenl krhzba kell kerlnie, hogy a kiszradst elkerljk. Nem szksges a nagyon szigor dita, de az des italokat, tejet, nehezen emszthet teleket felttlenl kerlni kell. Klnsen j az alma, bann, srgarpa, rizs fogyasztsa. Szoptatott csecsemknl nagyon ritkn fordul el hasmens, de olyankor az anyatejet nem szabad elvenni tle!
Fejfjskor fontos tudni, hogy mita jelentkezik a panasz, milyen gyakorisggal, ersdik-e, vagy mindig egyformn fj. Melyik napszakban szlelhet, a fej melyik terlett mutatja a gyermek, hogy fjdalmas. Nagyobbaknl a fjdalom jellegre is rkrdezhetnk: nyom, g, hasogat, lktet fjdalmak ms-ms okbl jhetnek ltre.
A kitsek szban el nem mondhatak. A modern kor technikai vvmnyait felhasznlva fnykpeket kszthetnk a kitses terletrl, s ha el is mltak, azt az orvosnak megmutatva, utlag is ltja, hogy nzett ki a gyermek bre.
Khgsnl tudni kell, hogy az hurutos, vagy szraz-e. Nagyobb gyermekeknl kpet is lehet, s fontos, hogy az milyen szn. Megjegyzend, hogy a khgs csak nappal jelentkezik, vagy jszaka is, s az alvst zavarja-e. Esetleg ppen jszaka kezddik s ugat jelleg - ezt hvjuk kruppnak. A khgs kthet-e valamilyen fizikai terhelshez (futshoz), vagy allergnnel val tallkozshoz (pl. macska).
Fullads, nehzlgzs vagy allergis tnetknt jelentkezik, vagy az orra dugult el a gyermeknek (pl. ntha miatt), vagy valamilyen idegentestet (jtkalkatrszt, mogyort, kisebb trgyat) nyelt flre. Ez azt jelenti, hogy a szjbl a trgy a lgutakba kerlt, ahol reflexesen heves khgst vlt ki, de akr akutan fulladshoz is vezethet. Ilyenkor a kisebb gyermeket lbnl fogva fejjel lefel kell lgatni s a htra tve az idegentest kieshet a lgcsbl. Ez azonban nem mindig megolds, jobb azonnal idegentest gyeletre vinni a kicsit, ahol a flrenyelt trgyat ki tudjk szedni. Nagyobbaknak a szjba nylva kell a garatban elakadt dolgot kiszedni. t is orvoshoz kell ezt kveten vinni.
A ntht az esetek tlnyom tbbsgben (85% felett) vrus okozza, ezrt antibiotikumra egyltaln nincs szksg. Otthon is ellthat, nem kell a gyermeket felttlenl orvoshoz vinni. Javasolt, hogy a gyermek minl hamarabb tanuljon meg helyesen orrot fjni (hol az egyik, hol a msik orrlyukat kell befogni s az ellenoldalon kifjni az orrvladkot). Vizes orrcseppel, vagy orrspray-vel meglazthatjuk a vladkot, ami ezutn knnyebben kifjhat, vagy rsszehz hatanyagot tartalmaz orrcseppet hasznljunk, ami lelohasztja az orrnylkahrtya duzzanatt. Ez pr rra felszabadtja a lgzst, de utna ismt orrduguls, orrfolys jelentkezhet. Ezt az orrcseppet csak 5-7 napig szabad folyamatosan hasznlni, mert az ennl huzamosabb alkalmazs esetn az orrnylkahrtyt teljesen tnkreteheti.
Az egyik legslyosabb elfordul tnet az eszmletveszts, vagy grcs. Ilyenkor nem szabad ktsgbeesni, hanem amellett, hogy rszletesen megfigyeljk, mennyi ideig tart a gyermek rosszullte, rngatzik-e keze, lba, arca, ez csak az egyik oldalon szlelhet, vagy mindkt testflre kiterjed, a beteget oldalra kell fordtani, hogy a nylt ne nyelhesse flre. A flrenyelt vladktl akr meg is fulladhat. Ha csak julsrl van sz, akkor le kell fektetni, a lbt megemelni s a nyakt, arct hideg vizes ruhval megtrlgetni.
Termszetesen, ha gyeletes orvos ltta el a gyermeket, utna a hzi gyermekorvoshoz is elvisszk a beteget kontrollra. Neki be kell szmolni arrl, hogy milyen gygyszereket, injekcit kapott az gyeletestl. Nem elg, ha azt tudjuk, hogy „valami fehr tablettt” kellett beadni a betegnek, jegyezzk fel a nevt s a dzist is. Az is fontos informci, hogy ettl jobban lett-e a gyermek. Akr hetek mlva is megkrdezheti az orvos, hogy elzleg milyen antibiotikumot szedett a beteg, mert sokszor ugyanazt az orvossgot adni nem j, de ha van egy bevlt szer, akkor az mgis elnys lehet. Ezt mindenkppen az orvos dntse el!
A hzipatikban tartott gygyszereknl is tudni kell, hogy mit szedett lzcsillaptsra, vagy fjdalom ellen a beteg gyermek. Ezeknl mindig meg kell nzni a lejrati idt. Amire allergis a gyermek, azt az oltsi knyvbe fel kell jegyezni, s minden gygyszer felrsnl arrl az orvost tjkoztatni kell. Egyes altatszerek szjafehrjhez hasonl vegyletet is tartalmazhatnak, ezrt mtt eltt azt se felejtsk el megemlteni az orvosnak, ha a gyermek szja-allergis.
Mg hosszasan sorolhatnm, hogy a szl mit tehet gyermekrt, ha az beteg. Kln fejezetet rdemel a krnikus beteg gyermek helyzete, illetve az is, ha valaki krhzba kerl. Az aggds legtbbszr jogos, de kell felkszltsggel a problmkon rr lehetnk. Evvel segtjk leginkbb gyermeknket a gyors gygyulshoz.
Dr. Hdvgi Edit
Gyermekorvosls
Az OrvostKeresek.hu specialistja "gyermekorvosls" tmakrben.
Krem, tegye fel krdseit, kszsggel vlaszolok nnek!
Bizalmt ksznm!
|