A hzassg legalattomosabb ellensge
Hzassgi tancsadk szerint a konfliktusok s a vlsok egyik f oka a nyaggats. A sket flre vett krsek ismtelgetse ppoly rombol lehet, mint a htlensg vagy az anyagi problmk.
Minden hzaspr szmra ismers helyzet, amikor az egyik fl ismtelten kr valamit, a msik ismtelten nem reagl, s mindketten egyre ingerltebbek lesznek. Scott Wetzler New York-i pszicholgus, magatartskutat szerint a krsek ismtelgetse rdgi kr: az egyik unja a kvetelzst s visszahzdik, mire a msik mg inkbb mondja a magt. A nyaggatsra val hajlam szemlyisgtl is fgg – teszi hozz. Nagyon lelkiismeretes, knyszeres vagy szorong embernek nehz nem noszogatnia a trst, fleg ha az lass vagy szeret mindent az utols pillanatra hagyni. A tunyasg, a lusta termszet viszont brkibl elhozza az lland ngatst.
Szakrtk szerint a nk hajlamosabbak a nyaggatsra, mert termszettl fogva jobban szvkn viselik az otthont, a csaldi letet. A felesg ltalban rzkenyebb is; gy vli, ha a krse nem fontos a frjnek, bizonyra maga sem az. Persze ha ilyenkor nyaggatni kezdi, azzal csak tetzi a bajt. A frfiak viszont sokszor abban hibznak, hogy nem vlaszolnak vilgosan a felesgknek. A frfi gyakran azrt nem vesz tudomst felesge noszogatsrl, mert mg nem tudja a vlaszt, vagy mert tudja, hogy az kedveztlen. De elfordul, hogy azrt nem felel, mert nem tartja annyira srgsnek a feladat elvgzst, vagy mert bosszantja, hogy olyan a helyzet, mintha kisfi lenne, akit szid az anyukja.
Howard Markman hzassgi tancsad, a Denveri Egyetem pszicholgiaprofesszora szerint a nyaggats akkor vlik komoly sztvlaszt erv, amikor a hzaspr nem az alapproblmt prblja kezelni, hanem magrl a kvetelzsrl kezd vitatkozni. Harmincves tapasztalata alapjn gy vli, a problma elbb-utbb minden hzassgban megjelenik, m ha a hzaspr vissza tudja szortani, nagy esllyel egytt tudnak maradni. A j hr pedig az, hogy a jelensg valban kezelhet.
A legfontosabb, hogy a hzaspr felismerje: ha magrl a kvetelzsrl kezdenek vitatkozni, egy helyben jrnak. Inkbb arra igyekezzenek rjnni, mitl ideges a msik. Lehet, hogy a frj nem lusta s szeretetlen, hanem tlterhelt s kimerlt? Lehet, hogy a felesg nem bizalmatlan, hanem tl sok feladatot igyekszik kezelni?
me nhny tovbbi tlet:
• Keresstek a krsek kifejezsnek nem bnt, kedves vagy humoros mdjt! Egy felesg sokszor cetlikre rja a krseit, mosolygs fejjel illusztrlva; mskor a megjavtand hztartsi eszkz nevben r levelet: „Nagy szksgem van a segtsgedre. Teljesen eldugultam. Hsges kdlefolyd.” A lert krs nem nyomasztja a msikat; elkerlhet vele az idegeskeds, a kvetelzs, a szvlts.
• Mindketten higgadjatok le! Mondjtok ki, hogy az lland noszogats a problma, s keressetek r kzsen megoldst! Lehet, hogy vltoztatni kell a viselkedseteken; hasznos lehet, ha megfogalmaztok nhny j szablyt.
• Prbld a msik szemszgbl nzni a dolgot: ne gondold, hogy segted azzal, hogy ismtelten figyelmezteted az elvgzend feladatokra! Taln inkbb gy rzi, nem rtkeled kellen, amit mr megtett vagy amit ppen tesz.
• Ha krsed van a msik fel, mindig egyes szm els szemlyben beszlj: „(n) Krlek, fizesd be a szmlt!”, nem pedig: „(Te) Sosem fizeted be idben a szmlt!”
• Indokold meg a krst! Pl.: „Amikor ksn fizeted be a szmlt, mindig annyira idegeskedem, hogy marad-e elg pnz a hnap vgn.”
• Csak relis, igazn szksges dolgot krj! Tnyleg most azonnal ki kell cserlni azt a villanykrtt?
• Adj idt! Krd meg a trsadat, hogy vgezzen el valamit pl. vasrnap estig, de hadd dntse el , hogy szmra mikor a legalkalmasabb!
• Ha a trsad nyaggat, vlaszolj vilgosan! Mondd meg neki szintn, meg tudod-e tenni, amit kr, s mikor; azutn tgy gy, ahogy meggrted.
• Gondolkozz ms megoldson! Lehet, hogy rdemesebb szakembert hvni, mint kvetelzssel, vitatkozssal terhelni a kapcsolatotokat!
Forrs: wsj.com
|