Városmisszió
fausztinum 2007.03.07. 21:25
2007. szeptember 16-22
Rámutatni a közöttünk élő Krisztusra
A városmisszióra készülve
2007. március 7.
Reményt és jövőt adok nektek mottóval szeptember 16. és 22. között kerül sor a budapesti városmisszióra és a hozzá kapcsolódó Új evangelizáció nemzetközi kongresszusra. Fél évvel a rendezvény előtt a szervezők sajtótájékoztató keretében számoltak be az előkészítésről, a missziós hét tervezett programjairól.
Tavaly pünkösdhétfőn százhúsz világi munkatárs kapta meg a főpásztori megbízást: keressék fel a fővárosi plébániákat, és továbbítsák Erdő Péter bíboros meghívását a városmisszióra.
Az egy hét célja, ahogyan előzőleg a bécsi, a párizsi, a lisszaboni és a brüsszeli városmisszióé is, hogy a nagyvárosban lakó emberek találkozzanak a köztünk élő Krisztussal, s a helyi egyház mindenki számára elérhető módon közvetítse az evangéliumot.
– A budapesti plébániák többsége jelezte már részvételi szándékát – számolt be Blanckenstein Miklós, egyházmegyei pasztorális helynök, a városmisszió papi felelőse. Az egyházközségekben a szervezés jelenleg imádkozó, tervező fázisban van. A pünkösdhétfői karizmák ünnepe lesz a misszióra készülő plébániák és közösségek fóruma, seregszemléje, ahol mindenki bemutathatja a programtervét, illetve az eddigi missziós eseményeiket. Megkezdődött a plébániai munkatársak, felelősök felkészítése is. A következő képzés március 24-25-én lesz Esztergomban, amelyre március 12-ig lehet jelentkezni.
A városmissziót több kisebb, helyi rendezvény mellett két egyházmegyei program is megelőzi, amelyek tulajdonképpen a missziós hét bevezetői lesznek: május 12-én kerül sor az Élő rózsafüzér Budapestért elnevezésű gyalogos zarándoklatra, amely kilenc, egyenként húsz kilométeres szakaszból áll. Ezeket egyidejűleg járják végig a zarándokok, így vonva imafüzért Budapest köré. A városmissziót megelőző napon, szeptember 15-én pedig a Városmajorból Máriaremetére tartó Mindszenty-zarándoklat készíti elő imádsággal a hetet.
A városmisszióban résztvevő öt európai nagyvárost nemcsak a hasonló programszervezés, hanem egy nemzetközi evangelizációs konferencia is összeköti.
– A kongresszus helyszíne mindig a főtemplom, tehát Budapesten a Szent István-bazilika lesz. Mivel az épület befogadó képessége véges, körülbelül ezerkétszáz külföldi, négyszáz vidéki és határon túli magyar, illetve négyszáz budapesti résztvevőnek tudunk helyet biztosítani a konferencián, amelyre számos külföldi előadót is várunk – mondta Blanckenstein Miklós. – Terveink szerint a bazilika mellett felállítunk egy kétezer főt befogadni képes sátrat, benne kivetítővel, hogy az arra járók is követni tudják az eseményeket. Szerda különleges nap lesz, mert a bíboros szándéka szerint – lévén ez a mártírok napja – a kongresszus résztvevői ellátogatnak Esztergomba. Közel ezerötszáz embert fogunk buszokkal elvinni, majd hajóval visszahozni a fővárosba. Természetesen mások is csatlakozhatnak az esztergomi programhoz, de nekik egyénileg kell utazniuk. A szentmise és a tanúságtételek után tisztelgő látogatásra kerül sor Mindszenty József bíboros és Meszlényi Zoltán segédpüspök sírjánál. Erre a programra több határon túli vendéget is várunk. Ezen a napon Esztergom belvárosában is lesznek missziós programok, melyeket a helybéli közösségek készítenek elő.
Budapesten több helyszínen, tereken és bevásárlóközpontokban állítanak fel színpadot, ahol a hét folyamán programok, előadások zajlanak majd.
– Így bárki, aki egyszerűen csak közlekedik a városban, munkába megy, vásárol, valahol bele fog botlani egy-egy missziós rendezvénybe – mutatott rá Blanckenstein Miklós. – A lisszaboni vagy a brüsszeli missziókra sok külföldi is elutazott, körülbelül egymillió volt az érdeklődők száma. A városmissziót azonban elsősorban nem a külföldiek számára rendezzük. Ez a hét a budapesti plébániák missziója, saját környezetükben.
Egyik este a Gellérthegy oldalában nagy, szabadtéri szentmisét mutatnak majd be, amire a misszió több helyszínéről fáklyás felvonulással mennek el a résztvevők.
– Ezzel a programmal szeretnénk megmutatni az egész városnak, hogy hálásak vagyunk, hogy Isten ide teremtett minket, s hogy immár ezer éve jelen van itt a kereszténység – mondta a városmisszió papi felelőse.– Mindezek mellett természetesen kulturális rendezvényekre is sor kerül. Már kaptunk jelzéseket múzeumoktól, kiállítási helyektől, akik vállalnák, hogy maguk szerveznek szakrális tematikába illő tárlatot, de tervezünk színházi előadásokat, koncerteket is. Szeptember 15-ről 16-ára virradó éjjel a múzeumok éjszakájához csatlakozva tervezzük a nyitott templomok éjszakáját. A programra jelentkezett templomainkban idegenvezetéssel várnánk a látogatókat, hogy bemutassuk a hely kulturális és szakrális értékeit.
Hamarosan megjelenik a városmisszió második felkészítő füzete, a hét részletes programját tartalmazó kiadványt pedig szeptember elején kaphatják kézbe az érdeklődők.
A kongresszus résztvevőinek elszállásolásában a szervezők a budapesti katolikusok segítségét kérik. Várják azon – elsősorban a belső kerületekben lakó hívek – jelentkezését, akik befogadnának otthonukba egy házaspárt a misszió hetére.
|